19 Ağustos 2014 Salı

Ali Nazik

Ali Nazik Yemeği Nasıl Yapılır ?
Ali Nazik Yemeğinin Adı Nereden Geliyor?


Ali Nazik

Merhabalar sevgili dostlarım..Geçen hafta sıcaklardan nasıl şikayet ettiysem artık iki üç gündür havalar süper..Tıpkı Magnum'un yıllar önceki reklamlarındaki sloganları gibi.Ne diyordu reklamda ??''Kızgın kumlardan serin sulara '' Hah işte aynen öyle durumdayız bir kaç gündür :-)Ama yarından itibaren ısınacakmış tekrar cuma günü de tavan yapacakmış :(38 derece olacakmış İzmir..Efsane geri dönüyor yanii..Aralarda böyle  sıcak havaya es verip rüzgarları estirsin de Yaradan dayanabilelim bu sıcaklara..
   Neysee biz gelelim sebeb-i ziyaretiimize..Güneydoğu Mutfağına ait bir tarifle geldim huzurunuza..Gaziantep yöresine ait bir tarif bu..ALİ NAZİK..Her yemeğin kendine has hikayesi olduğunu düşünürüm hep..Özellikle de ismi ilginçse illaki öğrenmem lazım adının nereden geldiğini :)Sanırım biraz fazla meraklıyım..Biraz araştırdım hikayesi hemen hemen aynı kelimelerle anlatılmış farklı sitelerde..O nedenle hikayeyle ilgili kaynak gösteremiyorum ..Bu bilgi internetten alıntıdır diyorum  sadece..
Ali Nazik, Gaziantep Mutfağı’nın sembollerinden biri. Aslı “Ala Nazik”ten geliyormuş bir rivayete göre. Arapça’da “ala” güzel, “nazik” ise yemek demek. Bir başka rivayete göre de  Yavuz Sultan Selim, 16. yüzyılda Gaziantep’e geldiğinde ihtişamlı bir törenle karşılanmış ve sunulan yemekler arasında Ali Nazik de varmış. Çok beğenmiş ve “Hangi eli nazik yaptı bunu?” demiş. Eli Nazik zaman içinde değimiş , ismi Ali Nazik olmuş..Evett yani krallara layık bir tarifle geldim bu sefer huzurunuza :)Hadi o zaman geçelim Zeyno'nun Mutfağına Ali Nazik yapmaya..


Ali nazik

Ali Nazik Yemeği İçin Gerekli Malzemeler :

5 tane patlıcan 
1.5 kase yoğurt
2 diş sarımsak
tuz

Kıymalı Harcı İçin :

300 gr. kıyma(Ben dana kıyması kullanıyorum tüm yemeklerimde )
4 kaşık sıvı yağ
1 orta boy  rendelenmiş soğan
1 tane domates rendesi
1 tatlı kaşığı salça (domates+biber salçası karışık)
Tuz, pul biber,karabiber
Süslemek  için kıyılmış maydanoz.

Ali Nazik Yemeğinin Yapılışı :

İlk iş olarak patlıcanlarımızı közlüyoruz..Ben fırınımda  közlüyorum..Fırın tepsisine yağlı kağıt serip  bir kaç yerinden çatalla delip atıyorum fırına..Patlıcanlar közlendikten sonra kabuklarını soyalım ve ince ince kıyalım..Ve geçelim kıymamızı kavurmaya..Öncelikle soğanlarımızı sıvı yağda kavuralım.Rengi sararıp şeffalaşmaya başlayınca kıymamızı da ekleyip kavurmaya devam edelim..Kıymamız mis gibi kokmaya başlayınca rendelemiş domatesimizi ve salçamızı da ekleyip devam edelim kavurmaya..Ocağını altını kapatmaya yakın tuzunu ve baharatlarımızı da ekleyip kısa süre sonra kapatalım ocağımızı ve sarmısaklı yoğurdumuzu hazırlayalım..Sarmısaklı yoğurtla patlıcanları güzelce karıştıralım ve kayık tabağa alalım..Üzerine kıymalı harcımızı dökelim ve yayalım..Üzerini de maydanozla süsleyelim ve afiyetle yiyelim :)Sevgiyle ve afiyetle kalınız..