3 Nisan 2013 Çarşamba

Çilekli Pasta

Çilekli Pasta
Merhabalar sevgili dostlar..Kapalı yağmurlu bir İzmir sabahına uyandık bugün..Hava kapalı olsa ne yazar ruhumda ilkbaharın tüm renleri ve neşesi var.''.Haydi şimdi bütün eller havaya ''Modundayım  anlayacağınız..Bildiğiniz gibi kaç gündür keyifsizdim ama şükürler olsun aldığım güzel haberlerle keyfim yerine geldi.Üstelik aynı gün içinde aldım bu güzel haberleri...Eşimi kontrole götürdüğüm gün YGS sonuçları açıklandı sürpriz şekilde beklenen tarihten önce:))Doktorumuz çok iyi buldu eşimi ve ''İstersen yurt dışına bile çıkabilirsin'' dedi..Eee sevgili eşim bunu duyarda dinlemezmi doktorunu:))Dinledi tabi..Hemen eşofmanlar çıkarıldı ve yataklar toplandı ..Hatta bugün birde kahvaltı organizasyonu yaptı bize:))Şükür efsane geri döndü diyorum bende:))
 Eee bu  sebepten , tatlı yiyelim tatlı konuşalım diye sizlere  benim sık yaptığım ve yiyenlerin çok beğendiği pastamın tarifini vermek istiyorum..Adını ben koydum..Çilek Aşkı :))Hadi buyrun çilek aşkına..Sevgiyle ve afiyetle kalın..


KEKİ İÇİN:
4 Yumurta
4Fincan şeker
3 Fincan un
1 Fincan kakao
Vanilin
Kabartma tozu
MUHALLEBİSİ İÇİN:
10 Bardak süt
8 Kaşık un
10 Kaşık pudra şekeri
1 Yumurta
1 Paket vanilya
2 - 3 damla limon suyu
ÇİLEK SOSU İÇİN:
350 GR çilek
100 gr tozşeker
75 gr su
5 gr mısır nişastası
Çilekleri Kaplamak için 2 paket DR oetker Glazür Bitter
Çilekli Pasta

Keki:
Yumurta ve şeker köpük köpük olana kadar çırpılır.Sonra kakao eklenerek çırpmaya devam edilir..Başka bir yerde unumuza kabartma tozu ve vanıilya eklenir ve elenir..elenmiş olan unumuzu da ekleyip kısa bir süre daha çırpmaya devam ediyoruz ve sonrada bu hamurumuzu yağlanmış yuvarlak bir borcama döküp 170 derecede yaklaşık 45 dakika pişiriyoruz..Bıçak testiyle pişip pişmediğini anlıyabiliriz..
kekimiz pişip soğuduktan sonra kalıptan çıkarıyoruz , sert olan kenar kısmını alıp enlemesine 3 parçaya ayırıyoruz.
Biz kekimiz pişerken geçelim muhallebimizin başına..Önce sütümüzü alıyoruz tenceremize ve yumurtamızı kırıp başlıyoruz çırpmaya ..Yumurtamızı süte iyice yedirdikten sonra yavaş yavaş unumuzu ve pudra şekerimizi ekliyoruz..Başlıyoruz karıştırmaya ve kayulaşmaya başlayınca vanilyamızı ve limon suyumuzu da ekliyoruz..Koyulaşıp kaynamaya başlayınca altını kapatıyoruz ocağımızın.
.Muhallebimiz de olduğuna göre çileklerimizin yanına geçebiliriz artık..çileklerimizin büyük bir kısmını sos olarak kullanacağız ama bir kısmını da çikolata ile kaplayıp pastamızın içinde kullanacağız..
20 - 25 tane ayıklanıp yıkanmış çileğimizi ikiye bölüp lazür bir servis tabağına sıralıyoruz..başka bir yerde glazür çikolatamızı kaynayan suda eritip paketin ağzını kesip . sıvı haldeki çikolatamızı çileklerimizn üzerini kaplayacak şekilde gezdiriyoruz..çileklerimizi kapladığımıza göre sosumuza geçebiliriz artık..Şeker ve su ile şurubumuzu hazırlıyoruz ve ılınmaya bırakıyoruz..
Sosumuzu hazırlamak için çileklerimizi rondodan geçiriyoruz ve tel süzgü yardımıyla da çekirdeklerinden ayırıyoruz..Daha sonra ılınan şubumuza ekleyip ocağın altını açıyoruz ve hafif suyunu çekmesini bekliyoruz..Bu esnada nişastamızı da su ile eritip yavaşça ekliyoruz püremize ve kıvam alıncaya kadar pişirip altını kapatıyoruz..
Çukur büyük bir kabı yağlayıp içine streç film seriyoruz ve içini muhallebi ile kaplıyoruz..ve birinci katımızın yerleştiriyoruz kasemize.katımızın üzerini muhallebi ile kaplayıp çikolata kaplı çileklerimizden yerleştiriyoruz ve üzerine tekrar muhallebi döküp 2. katımızı kapatıyoruz ..Aynı işlemleri bu kata da uyguluyoruz..Yani muhallebi çikolata kaplı çilekler ve tekrar muhallebi..
en son olarak streç filmimizi kapatıp buz dolabına koyuyoaruz pastamızı..en az 2 saat buz dolabında beklettiğimiz pastamızı servis yapacağımız zaman streç filmini açıp servis tabağına ters çeviriyoruz ve üzerine hazırladığımız sostan döküyoruz..her yerini kaplayacak şekilde..Kestiğimiz dilimlerin üzerinede dökmek için ayırıyoruz bir miktar..Afiyet olsun..